Turniej

Turniej „Mistrzowie Białego Orlika” odbędzie się 29 marca 2014 roku na warszawskim Torwarze.

Składa się z czterech etapów:
– I – runda eliminacyjna
– II – ćwierćfinały
– III – półfinały
– IV – wielki finał

Zawody polegają na rywalizacji zespołów czteroosobowych (+ 1 rezerwowy) w pokonaniu jak najszybciej testu sprawnościowego (tor przeszkód) rozmieszczonego na lodowisku.

Test sprawnościowy zawiera podstawowe elementy jazdy na łyżwach: jazda w przód, jazda po łuku, zatrzymanie, balans ciałem, utrzymanie równowagi.

Przybory do jednego slalomu:

a) Belka – kantówka 7×7, długość 1 metra – 4 szt.
b) Przeszkoda o wys. 110cm – 1 szt.
c) Pachołki 46 cm – 5 szt.
d) Pachołki 30 cm – 2 szt.
e) Krążki hokejowe – 4 szt.

Opis testu sprawnościowego:

Ustawienie w rzędzie. Każdy zawodnik startuje sprzed belki znajdującej się na linii startu. Na sygnał krokami lewa i prawa noga na przechodzi nad 4 belkami położonymi na lodzie w odległości 50 cm jedna od drugiej, jazda przodem (5 m), przejazd pod przeszkodą (wys. poprzeczki 110 cm), przejazd nad 2 pachołkami (30 cm wys.) leżącymi w odległości 1 metra tzw. beczułki, jazda przodem (6m) do pachołka, jazda po łuku (90o) w prawo obok pachołka, jazda przodem do kolejnego pachołka umiejscowionego w tej samej linii w odległości 4 metrów, objazd pachołka łukiem w lewo (360o) i przejazd do slalomu między 3 pachołkami ustawionymi co 1,5 metra w kierunku startu, jazda przodem (6 m), hamowanie przy krążku, podniesienie krążka z lodu i jazda przodem (6m) w kierunku mety usytuowanej obok linii startu i klaśnięciem w dłoń następnemu zawodnikowi daje sygnał do startu. Zespoły startują parami na podstawie losowania. Obowiązuje pomiar czasu przejazdu każdej drużyny.

TRASA_PRZEJAZDU-02

 

Zawody będą przeprowadzane brazylijskim systemem pucharowym, który polega na tym, że zespoły wygrywające swoje sztafety rywalizują z kolejnymi zespołami, natomiast jedna porażka nie eliminuje z turnieju, gdyż pokonani przechodzą do drugiej części diagramu i dopiero kolejna porażka eliminuje całkowicie z zawodów.