Mistrzowie Białego Orlika

Ogólnopolski Turniej Mistrzowie Białego Orlika skierowany jest do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, ma na celu aktywizację dzieci do uprawiania sportów zimowych oraz promocja aktywnego spędzania czasu. Turniej polega na rywalizacji zespołów czteroosobowych w pokonaniu jak najszybciej testu sprawnościowego (tor przeszkód) rozmieszczonego na lodowisku. Test sprawnościowy zawiera podstawowe elementy jazdy na łyżwach: jazda w przód, jazda po łuku, zatrzymanie, balans ciałem, utrzymanie równowagi.

Zawody przeprowadzane są brazylijskim systemem pucharowym, który polega na tym, że zespoły wygrywające swoje sztafety rywalizują z kolejnymi zespołami, natomiast jedna porażka nie eliminuje z turnieju, gdyż pokonani przechodzą do drugiej części diagramu i dopiero kolejna porażka eliminuje całkowicie z zawodów.

TRASA_PRZEJAZDU-02

Opis testu sprawnościowego:
Ustawienie w rzędzie. Każdy zawodnik startuje sprzed belki znajdującej się na linii startu. Na sygnał krokami lewa i prawa noga na przechodzi nad 4 belkami położonymi na lodzie w odległości 50 cm jedna od drugiej, jazda przodem (5 m), przejazd pod przeszkodą (wys. poprzeczki 110 cm), przejazd nad 2 pachołkami (30 cm wys.) leżącymi w odległości 1 metra tzw. beczułki, jazda przodem (6m) do pachołka, jazda po łuku (90o) w prawo obok pachołka, jazda przodem do kolejnego pachołka umiejscowionego w tej samej linii w odległości 4 metrów, objazd pachołka łukiem w lewo (360o) i przejazd do slalomu między 3 pachołkami ustawionymi co 1,5 metra w kierunku startu, jazda przodem (6 m), hamowanie przy krążku, podniesienie krążka z lodu i jazda przodem (6m) w kierunku mety usytuowanej obok linii startu i klaśnięciem w dłoń następnemu zawodnikowi daje sygnał do startu. Zespoły startują parami na podstawie losowania. Obowiązuje pomiar czasu przejazdu każdej drużyny.
Stowarzyszenie zorganizowało już trzy edycje Turnieju Mistrzowie Białego Orlika.

I Turniej odbył się w marcu 2013 roku i składał się z dwóch etapów: finały wojewódzkie i wielki finał. Finały wojewódzkie odbywały się w Mikołowie, Sieciechowicach, Biłgoraju, Mińsku Mazowieckim i Elblągu, natomiast wielki finał odbył się na warszawskim Torwarze. W wielkim finale wzięło udział 12 drużyn z ośmiu województw – po dwie drużyny z Mikołowa i Mińska Mazowieckiego oraz Pionki, Sieciechowice, Warszawa, Elbląg, Malbork, Wodzisław Śląski, Tryńcz i Biłgoraj. Reprezentanci województw zostali wybrani z ponad 3000 dzieci, które brały udział w zajęciach przygotowujących do Turnieju. Turniej był współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

II Ogólnopolski Turniej Mistrzowie Białego Orlika odbył się 29 marca 2014 roku na Torwarze. Wzięło w nim udział 18 drużyn z całej Polski – po trzy drużyny z Mikołowa i Elbląga, po dwie z Oleśnicy, Zgorzelca i Radzynia Podlaskiego oraz drużyny z Malborka, Mińska Mazowieckiego, Strzegomia, Pionek, Buska-Zdroju i Lublina. Turniej wygrała drużyna z Malborka, a tuż za nią na drugim miejscu uplasowali się zwycięzcy I Turnieju – drużyna z Pionek.

III Turniej odbył się 24 lutego 2015 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wzięło w nim udział 12 drużyn z całej Polski – po dwie drużyny z Mikołowa i Elbląga oraz reprezentanci Sanoka, Płońska, Pionek, Sieciechowic, Strzegomia, Skierniewic, Malborka i Oleśnicy.
Turniej wygrała debiutująca w Turnieju drużyna z Sanoka, na drugim miejscu uplasowali się zwycięzcy I Turnieju – drużyna z Pionek, a ostatnie miejsce na podium zajęli reprezentanci Elbląga. Turniej był współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

IV Turniej Mistrzowie Białego Orlika odbył się 12 marca 2016 roku w Mińsku Mazowieckim. Wzięło w nim udział 20 drużyn z całej Polski – cztery drużyny z Mińska Mazowieckiego, po trzy drużyny z Elbląga i Zgorzelca, po dwie drużyny z Oleśnicy i Mikołowa oraz reprezentanci Siedlec, Opola, Lublina, Wodzisławia Śląskiego, Wrocławia i Strzegomia. Turniej wygrała drużyna z Oleśnicy, na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Elbląga, a trzecie zajęli reprezentanci Siedlec. Turniej był współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

V Turniej odbył się 2 marca 2017 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wzięło w nim udział 144 dzieci. W Turnieju udział wzięły 24 drużyny z całej Polski, po dwie drużyny z Mikołowa, Elbląga, Malborka, Mińska Mazowieckiego, Zgorzelca, Radzynia Podlaskiego, Oleśnicy i Wrocławia oraz reprezentanci: Lublina, Opola, Jastrzębia-Zdroju, Siedlec, Sieciechowic, Wodzisławia Śląskiego, Katowic i Konstancina.Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Mikołowa, drugie zwycięzcy 2016 – Oleśnica, a trzecie reprezentanci Elbląga. Wszystkie drużyny otrzymały puchary, a uczestnicy pamiątkowe medale. Turniej był współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

VI Turniej odbył się 6 marca 2018r. W turnieju wzięły udział 24 pięcioosobowe, mieszane drużyny dzieci z klas IV-VI. W tej edycji okazała się pierwsza drużyna z Mińska Mazowieckiego. Miejsce drugie zajęła pierwsza drużyna z Dębicy, a trzecie reprezentanci Elbląga. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe medali i kubki. Najlepsi także puchary. Projekt współfinansowany był ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

VII Turniej odbył się 19 lutego 2019r. W VII edycji Turnieju Mistrzowie Białego Orlika 2019 udział wzięło 21 drużyn z całej Polski. Wygrała drużyna z Mińska Mazowieckiego. Miejsce drugie zajęła drużyna Mikołów I, a trzecie drużyna z Bytomia. Zwycięzcy i wszystkie drużyny Turnieju otrzymali pamiątkowe puchary i medale.

VIII Turniej odbył się 3 marca 2020 roku. W tej edycji w Turnieju udział wzięło 21 drużyn z całej Polski. Zwycięzcą Turnieju Mistrzowie Białego Orlika 2020 została drużyna z Mikołowa. Drugie miejsce zajęły Orły Oleśnica, trzecie drużyna z Mińska Mazowieckiego, a czwarte reprezentacja Elbląga.